1 2 >

Puzzle

Puzzle demek küçük parçaları birleştirerek bir bütün oluşturmak anlamına gelir. Türkçe karşılığı yap boz olan puzzle tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de çocukların gelişimi için eğitici oyuncaklar kategorisinde yer alır. Aslında küçükler kadar yetişkinlerinde rağbet ettiği puzzle; hem küçükler hem de yetişkin bireyler için uygun bir oyundur. Özellikle çocukların beyin gelişimine ve ince motor zekası gelişimine katkıda bulunduğunu belirten uzmanlar puzzle oynamanın çocuklar üzerinde olumlu etki yaratığını belirtmişleridir.

Tüm bunları dikkate alınacak olursa puzzle yapmak çocukların düşünce ve dikkatini toplaması açısından oldukça yararlı bir eğitici oyuncaktır. Puzzle birçok parçadan oluşan bir oyundur. Çocukların yaşlarına göre puzzle parçaları adeti değişir. Önemli olan çocuğun yaşına göre uygun puzzle seçimi yapılmalıdır. Puzzle özellikle çocukların zekalarını geliştiren, bilişsel yeteneklerini artıran, konsantrasyonunu sağlayan, motor becerilerini geliştiren ve problem çözme yeteneği sağlayan en önemli eğitici oyunlar arasında yer almaktadır.

Çocuklarınızla Birlikte için Puzzle Yapmanın Faydaları

Puzzle yapmanın çocuğa faydası olduğunu uzmanlar özellikle belirtmişlerdir. Daha da etkili olması için çocuğunuzla birlikte puzzle yapmalısınız. Beraber puzzle yaparak çocuğunuzla kaliteli bir vakit geçirmenin keyfini yaşarsanız. Puzzle yapmak çocuklar kadar büyükler içinde oldukça zevklidir.

Puzzle yapmanın çocuklara ilk faydası; parçaları tek başına yalnızca ufak bütünün parçalarını birleştirmeye yönelik bir oyun olduğu için çocuğunuzun beyin gelişimini destekler. Çünkü çocuklar bu parçaları birleştirmeye çalışırken zihinsel bir çaba harcarlar.  Çocuğunuzla birlikte puzzle yaparken onun dikkat koordinasyonunu takip edebilirsiniz.

Çocuğunuzla puzzle yaparken hem eğlenecek hem de onun el kol koordinasyonunun güçlenmesini sağlayacaksınız. Bu arada puzzle yaparken çocuğunuza bir yere kadar yardım edin. Daha sonrasında yalnız başına yapmasına izin verin. Çünkü parçaları kendi tamamlamaya başladığında kendisine olan özgüveni artacaktır. Çocuğunuzun özgüven gelişimini en iyi destekleyen eğitici oyuncaklar arasındadır.

Puzzle yapmak çocuğunuza sabretmeyi öğretecektir. Malum teknoloji çağı çocukları olan bu kuşak oyunlarını tablet ve bilgisayar üzerinden oynamaya alışkındır. Puzzle gibi el ve kol koordinasyonu gerektiren oyuncaklar ile çocuk parçaları sakince yerine yerleştirirken sabretmeyi öğrenmeye başlar.

Puzzle yapmanın faydaları arasında çocuğun ileride yapmak istediği mesleği ile alakalı olan el ve kol koordinasyonunun gelişmesini sağlayarak ileride seçimini doğru yapmasını sağlar. Çocuklar bu parçaları birleştirdiğinde bir hedefi gerçekleştirmiş olurlar. Bu hedef gerçekleştirme ileride yapacağı işler konusunda, ya da okul hayatı başarısında oldukça etkili olacaktır.

Puzzle yapmanın çocuk üzerindeki etkilerini bilen anne ve babalar çocukları için doğru zamanda bu oyuncağı seçmek isterler. Çünkü yaşlara göre puzzle parça sayısı değişkenlik gösterir. Bu yüzden çocuğun hangi yaşta kaç parça puzzle ile oynaması gerektiği önemlidir. Çocukların tablet oyunları dışında fiziksel aktivitelere bağlı oyunlar oynaması motor gelişimlerinde çok önemlidir.

Çocuklarınız için Seçebileceğiniz Puzzle Çeşitleri

Büyük çocuklar için olan puzzleler büyük parçalardan oluşur. Çocuğun puzzle oynarken bu büyük parçaları alıp ilgilenmesi kaba motor gelişimini destekler. Çocuğun puzzle parçalarını yerden kaldırıp yerine yerleştirmeye çalışması ise ince motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Bu yüzden puzzle oyunu oynayan çocuklar farkında olmadan yeteneklerini geliştirmiş olacaklardır. Okul öncesi çağlarda bulunan çocukların farklı sayılarda puzzle yapmaları uygundur.

Küçük yaştaki bebek ve çocuklar için 2,3 ya da 4 parçalı puzzleler uygun olurken, çocuğun yaşı arttıkça parça sayısı da artabilecektir. Fakat bazı çocuklar puzzle yapmak istemeyebilirler. Bu durumda çocuğu-m yapboz yapamıyor ya da yapmak istemiyor diye endişelenilmemelidir. Çocuğunuzun ilgisi farklı bir eğitici oyuncağa yönelik olabilir. Bu yüzden onu farklı puzzle modellerine yönlendirilebilecektir. Çocuğunuzu asla zorlamadan ve ısrar edilmeden keyifli bir oyun deneyimi yaşatılmalıdır.

Çocuklarınız için birbirinden faydalı çeşitli konularda puzzle bulmak mümkündür. Çocuklar için yarar sağlayacak puzzle oyuncaklar geniş bir yelpazede çocukların beğenisine sunulmuştur. Günümüzde bu puzzle çeşitlerine kolayca sayfamız üzerinden ulaşabilirsinizÇocuklar puzzle yapmaya ilk olarak 2-3 yaşlarında başlarlar. Bu yaştaki çocukların hayvanları, bitkileri, meyve ve sebzeleri tanımalarını sağlayan 4 parçadan oluşan puzzle ile oynamaları gerekir. Bu yaşlardaki çocuklar en fazla 12 parça puzzle ile oynamaları doğru olur.

Çocuklar 3 yaş üzerinde yani 3 ile 5 yaş arasında daha öğrenmeleri daha da gelişen çocuklar daha fazla puzzle parçası kullanabilirler.3 yaş ve üzeri çocuklar için hayal güçlerine uygun puzzle çeşitleri vardır. Çizgi film karakterleri, sayılar, meyveler, çeşitli eşleştirmeli yapbozlar çocukların ilgisini çeker.

Çocuklar 5 ile 6 yaş arasından çok meraklı ve çevreleri ile daha alakalı olduklarından puzzle parça sayıları 50 ile 100 parça arasına olacaktır. Piyasada çocukların pek çok şeyi öğrenmesini sağlayan puzzle çeşitlerine rastlamak mümkündür. Çocuklar özelikle, sayılar, renkler ve şekillerin olduğu gerçek hayatla bağlantılı puzzlelar ile oynarlar. İngilizce kelimeleri öğreten yapbozlar ile çocuk erken yaşta dil öğrenme isteğinde bulunabilir. Puzzle çocukların nesneler ile ilişkilerini güçlendirir. Çeşitli meslek guruplarını tanıtan puzzlerdan, önemli eserlerin yapılmasını sağlayan yapboz çeşitleri vardır.

Yetişkinlerde Puzzle Yapmaya Bayılıyorlar

Puzzle çeşitleri arasında 3 boyutlu puzzle çeşitleri hem büyüklerin hem de küçüklerin ilgisini çeker. Bu puzzle çeşitleri farklı malzemelerden yapılması çocukların ilgisini daha çok çekmektedir. Örneğin ahşap ve plastikten yapılan puzzlelar çok gerçekçi durmaktadır. Hatta çocuklar bu yaptıkları puzzle oyuncaklarla oynamanın keyfini sürerler.

Bu yapbozlar 100 parça puzzle ve üzerinde olabildikleri gibi daha az parçada da olabilirler. Çocukların en sevdiği 3D puzzleların arasında taşıt puzzle olanlar gelir. Bunlar bazen uçak, helikopter, uçak ve tren olarak karşımıza çıkar. Çocuklar bunları yaparken büyük keyif alırlar. Bunlar bittikten sonra oynama şansları olduğu için hemen bitirmek isterler.

3 boyutlu puzzle içinde çeşitli önemli eserleri tanıtan puzzlelar büyüklerinde ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Örneğin kız kulesi, taç mahal, Eyüp Sultan ve bazı yapılar ile ilgili 3 boyutlu puzzle oyunları çocuklarımız ile birlikte bizi de başka diyarlar götürürler.

Çocukların zekalarını geliştiren, bilişsel yeteneklerini artıran, konsantrasyonunu sağlayan, motor becerilerini geliştiren ve problem çözme yeteneği sağlayan puzzle büyükler içinde stres giderici bir oyundur. Hatta bazı kişilerde alışkanlık haline gelen puzzle adeta tutkun oldukları bir oyun haline gelebilmektedir.

Büyükler için çok parçalı puzzle ürünleri bulunur. Bunlar bazen 1000 parça puzzle bazen de 3000 parça puzzle hatta daha fazla parçaya sahip dev boyutlu puzzle oyunlarına rastlamak mümkündür. Puzzle tutkunları nerdeyse yeni çıkan tüm puzzle oyunlarını takip ederek çoğu zaman internet sitelerinden satın alırlar. Puzzle tutkunları son zamanlarda çıkan 3 boyutlu puzzle oyunlarına merak salmışlardır.

Özellikle tarihi mekan ve yer ile ilgili olanları yetişkinlerin çok fazla ilgisini çeker. Ünlü ressamların çok ünlü tablolarının yazbozları her daim yetişkinlerin yaptıkları puzzle tablolardandır. Çoğu kişinin bu puzzle tabloları evlerin en güzel bölgelerine astıklarını görmekteyiz. Puzzle fiyatları seçilen ürün, ürünün özellikleri gibi durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fiyatlar ve birbirinden işlevsel puzzle modelleri için sayfamıza göz atabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünü sepetinize ekleyerek, hızlı ve güvenli alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz.